Pierogi ruskie
Jedna porcja ma:
481kcal
66 g węgli
18 g białka
16 g tłuszczu
15
porcji
Farsz
- 924 kcal
- 1200 g ugotowanych ziemniaków
- -
- 1 szczypta soli
- 32 kcal
- 1 szt. cebuli
- 716 kcal
- 150 g wędzonego boczku
- 403 kcal
- 350 g twarogu półtłustego
- 589 kcal
- 270 g sera sałatkowo-kanapkowego tłustego Favita
- 254 kcal
- 100 g bryndzy sądeckiej
- -
- przyprawa warzywna vegeta natur
- -
- pieprz czarny mielony
- -
- imbir (mielony)
Ciasto
- 3460 kcal
- 1000 g mąki pszennej typ 450
- 188 kcal
- 3 szt. żółtek (rozmiar L)
- 147 kcal
- 1 łyżka masła
- -
- 500 g wrzącej wody
- -
- 50 g ciepłej wody
Dodatkowo do podsypania
- -
- mąka pszenna typ 450
Omasta do pierogów
- 477 kcal
- 100 g wędzonego boczku
- 32 kcal
- 1 szt. cebuli
Do zagotowania
- -
- woda
- -
- sól
Cały przepis ma:
- 7220 kcal
- 988 g węgli
- 271 g białka
- 246 g tłuszczu
- Ilość: ok. 150 pierogów
Farsz:
Obrać ok. 1,2 kg surowych ziemniaków, umyć, włożyć do garnka, zalać zimną wodą (tak, aby przykryć ziemniaki), dodać sól, zamieszać i zagotować. Gotować przez ok. 30-35 minut, sprawdzić widelcem czy są miękkie. Odcedzić.
W międzyczasie, na patelni podsmażyć pokrojony w kostkę boczek, następnie dodać cebulę i zrumienić.
Do gorących, odcedzonych ziemniaków dodać podsmażony boczek z cebulą i od razu roztłuc całość dokładnie tłuczkiem do ziemniaków.
Ziemniaki całkowicie ostudzić.
Do zimnych ziemniaków należy dodać rozkruszony ser biały, ser fetę i bryndzę. Całość wymieszać, doprawić vegetą, pieprzem i szczyptą imbiru. Farsz powinien mieć wyrazisty smak. - Ciasto:
Mąkę przesiać na stolnicę, na środku zrobić dołek, wbić żółtka, wymieszać je lekko z mąką (nie niszcząc dołka), dodać dużą, kopiastą łyżkę masła i wlać wrzącą wodę, mieszając ją energicznie z mąką, żółtkami i masłem (w ten sposób należy zaparzyć żółtka). Łącząc wszystkie składniki, dodać jeszcze ciepłą wodę. Zagnieść gładkie ciasto.
Z ciasta należy odcinać mniejsze części i cienko je rozwałkowywać na stolnicy podsypanej mąką. W tym czasie pozostałe ciasto można przykryć folią, aby nie wysychało. Kółka wycinać szklanką (brzegi szklanki można zanurzać w mące, wówczas nie będą kleiły się do ciasta), na środek nakładać farsz i dokładnie zlepiać brzegi. Pierogi układać na drewnianych deskach podsypanych mąką. - Gotowanie:
W dużym garnku zagotować osoloną wodę, wrzucać pierogi partiami (po ok. 15-20 sztuk). Delikatnie je zamieszać, tak żeby nie przykleiły się do dna. Po ponownym zagotowaniu wody należy zmniejszyć ogień na średni i gotować pierogi przez około 2-3 minuty licząc od momentu wypłynięcia ich na wierzch. Czas gotowania zależy od grubości ciasta.
Pierogi wyciągać łyżką cedzakową. - Boczek przeznaczony do omasty podsmażyć, dodać cebulę i ją zrumienić. Pierogi posmarować omastą.
Pierogi przed podaniem można również podsmażyć na patelni.